petak, 6. siječnja 2012.

Filtracija u nature akvarijumu

Kada je reč o filtraciji, onda govorimo o filteru kao o nezamenljivom delu opreme u uspešnom odgajanju i držanju riba u akvarijumu. Iako je moguće održati kvalitet vode neko kratko vreme bez filtera, neophodno je prečišćavati vodu nekom vrstom filtera ukoliko želite da održite umeren broj riba u akvarijumu zdravim duži period vremena. Takođe, alge se neće pojavljivati u tolikom broju ukoliko filter ima adekvatan kapacitet i ako je filtracioni materijal naseljen kolonijama korisnih bakterija. U daljem tekstu biće reči upravo o tome kako odabrati i ispravno održavati adekvatan filter u Nature akvarijumu.

articles: filtracija.jpg

Iako postoji dosta različitih vrsta filtera, u Nature akvarijumu su najzastupljeniji eksterni kanister filteri. Prednost ovih filtera je da osim mesta za ulazni i izlaznu granu ne zahtevaju nikakvo dodatno mesto u samom akvarijumu, pa samim tim ne postoji ni limit u postavljanju i kompoziciji biljaka, drveća i kamenja u okviru samog layout-a. Takođe ne blokiraju niti oduzimaju mesto za rasvetu za razliku od krovnih (top) filtera.
Kod kanister filtera kapacitet filtriranja je dobar zbog efikasnog prolaska vode kroz filtracione slojeve, a isto tako je i gubitak rastvorenog CO2 sveden na najmanju meru jer je ceo sistem potpuno fizički zatvoren. CO2 se generalno dodaje u vodu da bi pospešio fotosintezu koju vrše akvarijumske biljke, ali treba voditi računa o tome da kako se lako rastvara u vodi, isto tako lako je i napušta. Upravo zato se, iako ne možemo sprečiti prirodni gubitak CO2 preko vodene povšine koja je u kontaktu sa atmosferom, ovom vrstom filtracije možemo svesti gubitak ovog nama dragocenog gasa u nekim drugim delovima.

Zapremina filtera i protok

Važna stvar koju treba imati na umu prilikom odabira adekvatnog kanister filtera jesu, kapacitet (zapremina) filtera i protok njegove pumpe. Dok veći filter može da primi više filtracionog materijala, sa njime raste i kapacitet i sposobnost samog filtriranja. Protok pumpe određuje drugu bitnu karakteristiku, koja se sastoji u tome koliko će puta voda procirkulisati kroz sam filter u nekoj jedinici vremena. Što se cirkulacija vode odvija frekventnije, to će i sama akvarijumska voda biti čistija. Evo nekih smernica za odabir filter po protoku pumpi u Nature akvarijumu: 6 l/min (360 l/h) za akvarijume veličine 60-180 l, 20 l/min (1200 l/h) za akvarijume od 180-300 l, i 30 l/min (1800 l/h) za akvarijume zapremine 300-600 l.
Suviše jak protok može dovesti do čupanja biljaka iz podloge ili savijanja i lomljenja njihovih stabala i na taj način ometati formiranje layout-a kakav je planiran. S druge strane, adekvatan protok može drastično pospešiti rast biljaka. Ovo se odnosi na transport CO2 i hranljivih supstanci vodenom strujom koja kruži akvarijumom do svakog dela akvarijuma i biljaka u njemu. Na taj način omogućava se da biljke efikasno usvajau navedene stvari iz vode. Ukoliko ne bi postojao protok vode u akvarijumu, CO2 i molekuli hranljivih supstanci bi bili limitirani na malo područje, pa samim time bi došlo do degradacije biljnog fonda u samom akvarijumu.
Vodena struja, takođe spira i odnosi organske materije koje se talože na listovima biljaka.
Ova prljavština može biti uzročnik ekspanzije algi ili okidač za neku od bolesti riba. Prljavštinu koja slobodno pliva u vodi u jednom trenutke će uvući usisna grana filtera i odvesti je do filtracionih slojeva gde će se posredstvom korisnih nitrifikacionih bakterija potpuno razložiti.

Filtracioni materijal

Porozna, gruba površina keramičkih prstenova i aktivni ugalj su glavni filtracioni materijali koji se upotrebljavaju u Nature akvarijumu. Čestice prljavštine koje se plivaju slobodne u vodi bivaju uvučene u filter i uhvaćenje na grubu površinu filterskog materijala, dok aktivni ugalj ima ulogu u odstranjivanju rastvorene prljavštine. Ova prljavština koja se nakuplja u filteru služi kao hrana mnogobrojnim mikrobima, kao što su bakterije i protozoe, koji zatvaraju ceo ciklus razgrađujući je u potpunosti.
Međutim, ukoliko se u filteru natalože nakupljena pljavština, raspadnuta organska materija i celuloza koja potiče od raspadnutih delova biljaka, doći će do smanjenja protoka, a samim tim i do smanjenja kapaciteta filtriranja. Na taj način dolazi do pojave koja je poznata kao začepljenje filtera. Kao rezultat toga nastupa ekspanzija algi, kao i smanjenje čistoće i prozirnosti vode.
Da bi se začepljivanje kao krajnje negativna pojava izbeglo, potrebno je redovno čišćenje filtera. Prilikom čišćenja skoro uvek dolazi do gubitka dela bakterija koje obitavaju u filteru, pa da bi se taj gubitak minimizovao, potrebno čišćenje izvesti tako što se u kofa napuni akvarijumskom vodom i filterski materijal opere u njoj. Ovom prilikom bi trebalo zameniti i aktivni ugalj novim pakovanjem. Čišćenje filtera se generalizovano, nameće kao obaveza svakih 3 do 6 meseci. Ukoliko u akvarijumu postoji veliki broj riba i ako se u njega redovno unose veće količine hrane za ribe, ili ukoliko dođe do meltinga krupnih listova Cryptocorina dolaziće do bržeg prljanja filtera, pa je samim tim potrebno je češće vršiti čišćenje filterskog materijala.
Iako absorbciono dejstvo aktivnog uglja traje svega dve do tri nedelje, može se i posle tog perioda nastaviti sa njegovim korišćenjem, jer zahvaljujući njegovoj poroznoj strukturi, predstavlja idealan materijal za naseljavanje kolonija korisnih filterskih bakterija. Međutim, preporučuje se zamena aktivnog uglja prilikom svakog čišćenja filtera.

Ulazna i izlazna grana filtera

Na kraju, potrebno je napraviti poseban osvrt na pozicija i mesto postavljanja ulazne i izlazne grane filtera u akvarijumu. Sa estetske strane, ukoliko se ulaz i izlaz postave na vidljiviji deo ili bez vođenja preterane brige o strujanju modenog mlaza, doći će do narušavanja i kvarenja izgleda samog layout-a. Iz navedenih razloga, u Nature akvarijumu za ulaznu i izlaznu granu se koriste lily pipe koje si izrađene od stakla po posebnom dizajnu koji omogućuje adekvatno strujanje vode u akvarijumu.
Izlaznu granu je potrebno postaviti u prednjem delu akvarijuma u zoni niskorastućih biljaka prednjeg plana, kako bi snažna vodena struja koja izlazi iz filtera, bez prepreka cirkulisala po celom akvarijumu. Na ovaj način vodeni mlaz koji izlazi iz lily pipe udara o površinu stakla na suprotnoj strani i vraća se oslabljen nazad, ne remeteći rast visokih biljaka zadnjeg plana. Ukoliko dođe do ometanja slobodnog protoka vodene struje, doći će i do stvaranja zona koje akumuliraju prljavštinu i otpad i na taj način do stvaranja algi. Krajnji zaključak je da je pre stvaranja setup-a potrebno dobro razmisliti o mestu postavljanja lily pipe i o potrebi vizuelizacije kruženja vodene struje u samom akvarijumu kako sami delovi layout-a ne bi stvarali prepreke cirkulaciji vode.
Primer 1:
Aquarium: Cube Garden Clear; W90 x D45 x H45 (cm)
Lighting: Solar (NAG-150W Green Lamp), turned on for 10 hours per day
Filter: Super Jet Filter ES-600 (Bio Cube, anthracite) (1)
Substrate: Aqua Soil Amazonia, Bright Sand, Power Sand Special M, Bacter 100, Clear Super, Tourmaline BC, Penac W/for Aquarium, Penac P
CO2: Pollen Glass Large 30 mm, 3 bubbles per second via CO2 Beetle Counter (using Tower/20)
Aeration: 14 hours after the light is turned off using Lily Pipe P-4
Additives: Brighty K, Green Brighty STEP2
Water change: 1/3 once a week
Water quality: Temperature 25ºC, pH 6.8, TH 10 mg/l
Aquatic plants: Riccia fluitans, Glossostigma elatinoides, Echinodorus tenellus, Eleocharis acicularis, Eleocharis vivipara
Aquatic animals: Hyphessobrycon herbertaxelrodi, Otocinclus sp., Caridina japonica, Crossocheilus siamensis
Primer 2:
Aquarium: Cube Garden 180-P; W180 x D60 x H60 (cm)
Lighting: Solar (NA lamp MH-150W Green) x 3 units, turned on for 10 hours per day
Filter: Super Jet Filter ES-2400 (Bio Rio, NA Carbon)(2)
Substrate: Aqua Soil Amazonia, Power Sand Special L, Bacter 100, Clear Super, Tourmaline BC, Penac W/for Aquarium, Penac P
CO2: Pollen Glass Beetle Series 50 mm, 6 bubbles per second via CO2 Glass Counter (using Tower/20)
Aeration: 14 hours after the light is turned off using Lily Pipe P-6
Additives: Brighty K, Green Brighty STEP2
Water change: 1/3 once a week
Water quality: Temperature 25ºC, pH 7.0, TH 20 mg/l
Aquatic plants: Hemianthus callitrichoides, Eleocharis acicularis
Aquatic animals: Hemigrammus bleheri, Otocinclus sp., Caridina japonica, Crossocheilus siamensis
(1)Super Jet Filter ES-600
Size/ 180xH420mm
Capacity/ 6 liters
Flow Rate/ 5.5L/min.(50Hz), 6.0L/min (60Hz)
Maximum Head/ 2.1m(50Hz), 2.7m(60Hz)
Accessories/ Outflow glass pipe, Inflow glass pipe, Hose 13mm(12/16mm), Hose clip
Filtration media/ Anthracite (Activated carbon in net) 4L, Bio Cube 20 2L
(2)Super Jet Filter ES-2400
Size/ 280xH555mm
Capacity/ 24 liters
Flow Rate/ 27L/min.(50Hz), 31L/min (60Hz)
Maximum Head/ 3.1m(50Hz), 4.3m(60Hz)
Accessories/ Outflow glass pipe, Inflow glass pipe, Hose 20mm(19/25mm), Outflow Hose 17mm(15/20mm), Hose Band(Large)
Filtration media/ Bio Rio L 16L
tekst preuzet sa: www.tfhmagazine.com

Nema komentara:

Objavi komentar